24 veebr.

Sinine-must-valge

Inspireerituna vabariigi aastapäevakontserdist sündinud kevadised tušitööd aastast 2012. Kordamine pole ju paha:) Head Vabariigi aastapäeva!

Vajalikud vahendid: joonistuspaber, sinine tint, must tušš, joogikõrs

Töö käik:

 1. Puhu läbi kõrre sobivalt laiali sinine tint ja must tušš – hoides kas maastiku rida või värvide rida.
 2. Valge osa puhumiseks kasutati lahjendatud tinti, millele tooni külmemaks muutmiseks lisati tilgake punast tinti.
 3. Kevadise linnupildi juures kasutati ära allesjäänud lahjendatud helesinine tindivesi, humoorikad linnud on trükitud sõrmega ning täiendatud viltpliiatsi joontega

Ka sinine-must-valge värvigamma võib mõjuda kevadiselt värskendavalt:) Sinna annaks ilmselt juurde joonistada ka tillukesi kevadlilli jne jne. Sobiv taust ka kleepetööde fooniks.

Tagasi üles

09 märts

Tulbid vihmas

Vajalikud vahendid: joonistus- või maalipaber, akvarellvärvid, valge vahakriit või õlipastell, pintsel, veetops.

Töö käik:

 1. Joonistage paberile õrnalt lillede kontuurid (sobiv on joonistada värvipliiatsiga, helesinisega rohelust, kollasega nartsisse jne, sest grafiidipliiats ehk harilik pliiats jääb õrna värvikihi alt paistma)
 2. Joonige paber ülevalt alla kas võrdsete vahedega või vabakäejoonega vihmasadu matkides kasutades selleks valget vahakriiti või õlipastelli.
 3. Maalige lilled ja kogu taust akvarellidega või akvarelltintidega

Tulbid õitsevad Hollandis ning kevadine ilm on seal tavaliselt päikesepaisteline vahelduvate kergete vihmahoogudega. Selliseid kevadvihmu nimetatakse Hollandis märtsivihmadeks samas Inglismaal kannavad kevadvihmad aprillivihmade nime. Igal maal panevad kerged kevadvihmad lilled õitsema ja värvid särama – Eestis toovad värvikirkust tulbid, krookused, nartsissid, hüatsindid jt

 

27 nov.

Talvepildid IV

talv_117

Guaššidega trükitud rullitaustale on ka väga vahva meisterdada kleepetöö, kasutades erinevaid dekoratiiv-ja pakkepabereid, kiudpaberit ning riisipaberit, millest annab rebida või lõigata valgedi talveloomi, lumememmi, päkapikke jne jne

talv_118

talv_113

talv_117

talv_116

Tagasi üles

27 nov.

Talvepildid III

talv_115

talv_115

Hoopis omaette vahva võimalus lustilisi talvepilte ja kauneid kaarte joonistada-maalida on kasutada guaššvärvide trükitausta, mida saab ise valmistada kasutades selleks tavalisi poroloonist maalirulle.

Töö käik:

 • Kinnita maalriteibiga paber tööpinnale-lauale 0,5 cm äärest. Tausta trükkimiseks vajate tavalist peenemat poroloonist maalrirulli, millega tavaliselt seinu värvitakse. Värvialuseks sobib tükike kartongi või mõni vana joonistusploki kaas. Maalirulli poroloon otsik tuleb eelnevalt kraani all märjaks teha ja siis suur vesi välja vajutada – rull peab olema veidi niiske, siis ta ei ima niivõrd enda sisse värvi kuid pigema annab guaššile niiskust juurde rulli seest. Toonide järjestus ja valik on iga kunstniku soovi kohaselt. Mina armastan sini-valgeid jõule ja seetõttu panen toonid ikka järjekorda: tumelilla, ultramariinsinine, türkiisisinine ja valge. Kartongil saab värvid rullile rullida ning siis eelnevalt maalriteibiga lauale kinnitatud paber üle värvida rulli iga rea järel toonidele sobivalt keerates.
 • Selliselt trükitud taust käitub nagu kvaliteetne pastellipaber ja võimaldab “Lyra” värviliste pliiatsitega joonistada mida iganes. Enne joonistama asumist laske taustadel korralikult kuivada – soovitav on joonistamist katsetada alles järgmisel päeval või koolitunnil.

image-4

 

talv_115

 

image-2

Tagasi üles

26 nov.

Talvepildid II

talv_101

talv_101

Vahel on hommikuti krõbekülm ja talvine taevas lillakas-roosakas-rohekas, puud on kui tumedad sünged siluetid ja pakane näpistab.

Töö käik:

 • Kinnita maalipaber teibi abil tööpinnale-lauale 0,5 cm äärest. Jaga taust sobivateks geomeetrilisteks kujunditeks ja värvi töö guaššvärvidega iga pinna jaoks erinevat värvitooni segades. Värvivalik on siin väga lai – töö võib teha punastes ja lillades toonides, sinistes ja rohelistes toonides. Antud näidise puhul on kõikidesse toonidesse segatud väga vähe musta ja valget guašši nö murtud toonid.
 • Lase taustal korralikult kuivada.
 • Järgmisel tunnil joonista suur raagus puu – või mets kasutades selleks erineva laiusega pintsleid ja kas musta guaššvärvi või musta tušši. Puud võib joonistada ka viltpliiatsite või mustade markeritega, puud võib kujundada graafiliselt jne.
 • Soovi korral kaunista töö hõbedaste lumehelveste ja hõbedase glitteriga. Saab ka peenemate hõbedaste tintenpenidega puu olemust rõhutada.

talv_101

Tagasi üles

talv_105

Talvist puud saab ka teist moodi maalida-kujutada. Kasutades selleks akvarelli ja guaššvärvi koostööd. Ning värvipliiatseid ja valgenduspliiatsit.

Töö käik:

 • Kinnita maalipaber tööpinnale-lauale maalriteibi abil 0,5 cm servast. Niisuta paber kergelt käsnaga ning maali vabalt ultramariinsinise ja karmiinpunase akvarelliga meeleolukaks kasutades pehmet akvarellipintslit.
 • Nüüd vaheta akvarellipintsel guašipintsli vastu ja maali valge guaššvärviga pildi alumisele poolele otse niiske akvarellmaali peale valged hanged. Guašš seguneb akvarellidega sujuvalt ja annab ühtlasi taevaosa koloriidi juurde sobivas toonis hanged. Kui taevast ja hangi eraldi maalida, siis ei saavuta sellist toonide harmooniat pildi ülemise ja alumise poole vahel.
 • Lase tööl kuivada. Järgmisel tunnil joonista suur puu kasutades näiteks “Lyra” erinevat tooni pruune värvipliiatseid. Lisa okstele lund – kas peene pintsli ja valge guaššvärvi abil või veelgi lihtsam: kasuta selleks valgenduspliiatsit.

talv_105

 

 

21 nov.

Talvepildid I

talv_110

talv_110

Talvemeeleolu on lihtne luua ainsa värvitooni abil. Selleks sobib ultramariinsinine akvarellvärv abiks veidi lauasoola ja sobivat tooni vahakriit või õlipastell.

Töö käik:

 • Joonista vahakriidi või õlipastelliga lihtne kompositsioon – hangede kaared. Kolm-neli-viis suuremat hange on kenam kui 30 tillukest hange  (eriti väikesed lapsed kipuvad ilma juhendamise ja piisava selgituseta joonistama palju tillukesi hangi, mis meenutavad munakivisillutist). Jäta pildi ülemine pool taeva ja lumesaju jaoks vabaks.
 • Akvarelli ultramariinsinise akvarelliga taeva osa  ning riputa õrnalt märjale värvipinnale soola. Jäta taevapind kuivama – peale soola raputamist ei ole soovitav rohkem seda maalipinda pintsliga puutuda.
 • Hangede akvarellimine algab hangede alumisest servast – sinna tõmmatakse ultramariinsinisega pintslilaiune värvijoon, mille kõrvale järjest ülespoole maalitakse hange ülemine pool puhta veega nii, et värv liigub ise mööda puhta vee pinda loomulikult edasi. Hangedele ei ole vaja soola raputada – piisab kui sool taevapinnal oma kauni lumemustri loob.

talv_110

 

Päris lumehanged aga näevad välja nii:


Tagasi üles

talv_112

Toreda talvemeeleolu saab ka guaššvärvidega maalides. Maalimiseks sobivad kõik sinised-lillad ja ka rohelised toonid vastavalt maalija soovile.

Töö käik:

 • Kinnita maalipaber maalriteibi abil tööpinnale-lauale 0,5 cm servast. Maali erinevaid siniseid-lillasid-rohelisi toone segades üleni kogu pildipind. Toone segades võib lisada ka veidi valget guašši – aitab toone katvamaks muuta, musta guašši – annab toonidele sügavuse. Maalitakse väikeste pintslipindade kaupa iga kord uut tooni värvi segades. Soovitav on, et alusmaal oleks selgem ja kontrastsem. Lase tööl kuivada – maalimist võib jätkata ka järgmisel tunnil.
 • Kuiva tugevama pintsliga ning paksu valge guaššvärviga maalitakse maalitud taustale hanged – üks pintslitäis värvi – üks hang. Alustatakse kõige kaugemal asetseva hange ülemisest poolest – maalides hange kaare ning siis tulebmaalimist jätkata sama pintsliga värvi juurde võtmata – pintsel lihtsalt tühjaks maalida-hõõruda – valge värv katab üha õhemalt ja õhemalt. Seejärel ettepoole uus hang ja korrata sama protsessi kuni hanged on valmis. Lasta tööl veidi kuivada.
 • Puude jaoks sobib segada soojem pruun toon  vastandvärvidest – näiteks eresinisest ja oranžist – et soe puude toon oleks kontrastiks jahedale taustatoonile. Puud maalitakse hangede otsa või kuidas väike kunstnik neid ise ette kujutab. Lasta tööl taas veidi kuivada.
 • Viimasena trükitakse puudele lumi – seda saab teha näiteks kortsutatud majapidamispaberi nutsakuga – jätab toreda loomuliku mustri. Lund võib alati pildile tippida ka pintsli või käsnatükikese või vatipulgakesega.

talv_112

Tagasi üles