10 jaan.

Alguses oli inspiratsioon

Kunagi kirjutasin oma sotsioloogia õppejõule keskkonnateemalise essee, mille pealkirjaks oli – Alguses oli vesi. Vesi, kui puhas alge ja kõiges sisalduv ning kõike sisaldav. Meie eestlased, kui mereäärne rahvas silmad unistavalt sinavasse kaugusesse suunatud…

Kunstis ja eelkõige maalikunstis oleks ilus kui alguses oleks inspiratsioon. Ent mõelgem korraks, millest tuleb meisse soov midagi kujutada või maalida? Mis meid inspireerib? Vaadates erinevate kunstnike töid, panevad mõned neist meis midagi helisema – tekitades meis soovi seda helinat ka ise tekitada või seda enda jaoks võimendada. Et seda teha, tuleks nende kunstnike eeskujule järgneda.

Aga kuidas? Mis neis kõigis ühist on?

See on nende haridus ja nende oskused. Selles hariduses on kolm võtmesõna: plaan, töö ja kunstnik.

Mida need kolm sõna sinu jaoks võiksid tähendada? Enamik neist kunstnikest, keda me siiralt imetleme, ei õppinud nii võrratult maalima ühe nädalaga, isegi mitte ühe aastaga, ega ka viie aastaga – neil kulus täiuse saavutamiseks aega. Maalikunstis pole kiireid lahendusi.

Samas ei ole sinul vaja sugugi kulutada oma õpingutele sama pikka aega, kui kulus neil kunstnikel.

Millega peaksid alustama?

Sul on vaja teha kolm sammu. Neist sammudest kirjutan siin blogis edaspidi täpsemalt. Seniks vaata avatud silmadega enda ümber – märka jaanuaripäikest ja värve, hinga värsket õhku ja leia inspiratsiooni – see ümbritseb meid kõikjal.