06 veebr.

Dorothea Tanning

Vaat selline daam – Dorothea Tanning

Dorothea Tanning sündinud 25. augustil 1910 Galesburgis ning surnud 31. jaanuaril 2012 New Yorgis. Ameerika Ühendriikide kunstnik, skulptor ja kirjanik. Kujundanud ka balleti-ja teatrikostüüme.

Elukäik

Dorothea Tanning sündis ja kasvas Illinoisi osariigis Galesburgis. Õppis sealses Knox College’ is, elas mõne aasta Chicagos ning kolis 1935 aastal New Yorki. 1936. aastal avastas ta Moodsa Kunsti Muuseumi erinäitusel Fantastic Art, Dada and Surrealism enda jaoks dadaismi ja sürrealismi. 1940. aastail lõi Tanning ise vabakutselise kunstnikuna sürrealistlikke maale. 1941. aastal tutvus ta galeristi Julien Levyga, kes viis ta kokku emigrantidest sürrealistidega. Nende hulgas oli ka saksa kunstnik Max Ernst, kellega Tanning 1946.aastal abiellus. 1949. aastal kolisid nad elama Prantsusmaale. USAsse naasis Tanning pärast abikaasa surma 1976. aastal.

Kunstilooming

1940. aastail ja 1950. aastate alguses loodud maalide (nt “Birthday” ja “Eine kleine Nachtmusik”) sürrealistlike kujundite tõttu on Tanningit sageli peetud sürrealistlikuks kunstnikuks. Sellele aitasid kaasa ka tema lähedased suhted mitme sürrealistiga. Tegelikult arendas ta oma kuue aastakümne pikkuse karjääri jooksul välja täiesti isikupärase stiili.

Umbes 1955 toimus Tanningi loomingus järsk muutus, tema maalid muutusid üha fragmenteeritumaks (nt “Insomnias”, 1957). 1960. aastate lõpuks olid ta maalid peaaegu täiesti abstraktsed, ehkki kujutasid äratuntavalt naisekeha. Sel ajal tegeles Tanning aktiivselt ka trükikunstiga ning tegi kaastööd mitmele kunstiraamatule.

Aastail 1969-1973 keskendus Tanning kolmemõõtmelistele kunstiteostele, luues pehmeid tekstiilist skulptuure.

Tanningi töid on eksponeeritud arvukail isikunäitustel nii Ameerika Ühendriikides kui Euroopas.

Kirjanduslik looming

1986. aastal ilmus Tanningi autogiograafia pealkirjaga “Birthday”, 2001. aastal avaldati selle täiendatud versioon “Between Lives: An Artist and Her World”. Temalt on ilmunud ka luulekogud: 2004 “A Table of Content” ja 2011 “Coming to That”

Tagasi üles

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga