27 okt.

Kunst ja matemaatika… SONA – liivale tehtud joonistused Aafrikast

Matemaatiline osa: Lusona joonised pärinevad Aafrikast – Zambiast, Zairist ning Angoolast. Nad sisaldavad endas samaaegselt nii mängu, kunsti kui ka matemaatikat. Traditsiooniliselt pärandati Sona joonistamisoskust põlvest põlve isalt pojale ning iga Sona juurde kuulus ka kindel lugu kas loomadest või lindudest või ka jahimehest. Sona joon moodustatakse ümber sümmeetriliselt asetatud punktide. Traditsiooniliselt joonistati neid kujundeid liivale. Vaata Sona jooniseid, esmasel pilgul on nad väga sarnased. Ent üks neist on tehtud ühe ja teine hoopis kahe joonega. Sümmeetrias võib sisalduda väga palju mängulisust, mis ei välista täpset matemaatikat ja loogikat. Matemaatik Paulus Gerdes, kes kuulub etnomatemaatikute rahvusvahelisse uurimisrühma, on antud teemal kirjutanud mitmeid raamatuid. Matemaatikud on Sonasid nimetanud ka aafrika fraktaalideks.
sona 1

1940 – 50 -ndatel aastatel kogusid etnograafid sadu ja sadu Lusona jooniseid, et päästa neid unustuse hõlma vajumast. Kogutud joonistest 54% olid tehtud kasutades ühte ainsat joont, ning 77% sisaldasid endas mingit sorti sümmeetriat. Enamasti oli kasutusel peegelsümmeetria, mis muutus teisel pool telge, kuid oli kasutatud ka rotaarset ehk ringis ümber keskpunkti liikuvat sümmeetriat.

Motivos_Tchokwe

Kunstiline osa:  Mäng sümmeetriaga.

  • Valmista omale 9 või ka enam (12, 16 jne) ruutu 6×6 cm või 8×8 cm.
  • Joonista ühele ruudule vabakäeline muster 3-4 joonest, korda mustrit kas kopeerpaberi või kalka abil täpselt igas oma ruudus.
  • Värvi ruudud – kasutades sulle sobivat toonide segamise loogikat.
  • Kui ruudud on valmis, paiguta nad kokku üheks tasapinnaks leides oma tööle sobiv sümmeetria.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga