Maalikool

Maalikool on loodud abiks algklasside- ja kunstiõpetajatele ning kooliõpilastele, siin surfates võid leida õppimisjuhendeid, harjutusi, ideid ja töövõtteid, mida oma kunstitundides kasutada ja järgi proovida saad.

Miks see maalikool on eriline? Ta on struktureeritud ja süsteemne. Siin saab igaüks õppida ja kasvada loominguliselt enda valitud rütmis ja tempos. Maalikool on vaheldusrikas – sisaldades palju lihtsaid tõdesid ning asjalikke praktilisi töövõtteid ja nõuandeid. Info on süsteemne, et keerlulistes asjades oleks lihtne orienteeruda.

Mida see maalikool ei ole? Ta ei ole juhendaja poolt peale surutud. Iga õppija on täiesti vaba oma valikutes, loomingus ja arengus. Õppija saab vabalt valida, milline osa protsessis teda huvitab, õppija saab asjadega tegeleda omas tempos. Ta saab vajalikku üle korrata, küsimusi esitada ja ka vastuseid saada – selleks tuleb kas lisada oma kommentaar või kirjutada info@maalikool.ee. Kui kujuneb dialoog, siis saab võimalikuks ka arutlemine ning kogemuste vahetamine teiste maalikooli külastajatega.

Virtuaalne maalikool koosneb 9 moodulist. Neist esimene – konspekt – sisaldab loengumaterjale  ja konspekte erinevatelt lektoritelt.

Teine – Vaatamine – räägib sellest kuidas vaadata kunstniku silmadega? Küsimus ei ole selles, kuidas sa maalid või joonistad, vaid pigem hoopis selles, kuidas sa vaatad ja mida sa näed. Kas sa tajud toonide erinevust? Värvide harmooniat, mis annab su töödele sügavuse ja meeleolu? Puud ei ole kunagi ainult ühte tooni rohelised, vesi ja taevas  ei ole kunagi ainult sinised, kivid ei ole lihtsalt hallid. Maailm on vägagi tooniderikas ja värviline ning ka kujundirikas ja vormirikas.

Kolmas – Protsess – tutvustab tööks vajalikke vahendeid – pabereid, pintsleid ning värve. Käsitlust leiavad ka erinevad maalitehnikad ja töövõtted. Kuidas värve segada? Kuidas saada erinevaid värvipindu? Mida on vaja teada töö alustamiseks.

Neljas – Joon – räägib joonest ja joonistamisest. Igaüks maalib nii hästi kui ta joonistab. Siia ilmuvad ajapikku lihtsad ja toetavad nipid, mis on joonistamise juures abiks. Juttu tuleb pildi kadreerimisest, pildipinna planeerimisest, perspektiivist. Kuidas joonistada nn raskeid asju – kaari, rattaid, raamatuid jne jne

Viies – Vorm – räägib vormist ja vormitunnetusest. Vormitunnetus on see, mis annab töödele ruumilisuse. Kui sa ei mõista materjalide erinevust ja vormi, siis ei paista midagi välja nii nagu päriselt on. Vorm võib olla nii realistlik kui ka abstraktne.

Kuues – Valgus-Vari – Valgus ja vari, heletumedus ja kontrastid on võtmeküsimuseks ruumilisuse loomisel. Oskus nendega ümber käia on suur kunst. Kõik eelnev on olnud ettevalmistuseks selle raskuse ületamisel.

Seitsmes – Pintsel – on pühendatud pintslitele ja pintslitehnikatele. Pintslitöö valdamine on oskus, mis lubab keskenduda naudingule, mida maalimine pakub. Mis võiks olla veel parem – kui ei pea enam tehnilistele küsimustele mõtlema. Just oskuslik pintslitöö on see, mis teeb maalist maali mitte foto.

Kaheksas – Kompositsioon – Sa võid midagi suurepäraselt üles joonistada-maalida  või ka kopeerida, aga kui sinu töös pole kompositsiooni, siis pole töös mõjujõudu. Töö ülesehitus ja kompositsioon võetakse siin samm-sammult ette mitmekümne erineva näite näol. Siin saad sa kogu eelnevalt omandatut täies mahus rakendada. Siin on palju mänguruumi.

Ja üheksas – Kooskõla – ehk ka poeesia, milleni on kõige raskem jõuda. Kooskõla on visuaalne tasakaal ja harmoonia, mille sa oma töödesse paned, et sinu tööd omakorda vaatajate hinges vastu heliseksid. Emotsioon ja idee on olulised. Visuaalne poeesia maalikunstis on see, mis tekitab heli värvidemängus ja vormis.