Õige töövahendi valik mõjutab tulemust

Lapse käe- ja sõrmelihased on nõrgalt arenenud. Seepärast on olulise tähtsusega, et joonistus- ja kirjutusvahendid vastaksid töötingimustele, võimaldaksid välja arendada vajalikke harjumusi ega pingutaks arenemata lihaseid üle. Seega on korralikel töövahenditel kvaliteedi juures otsustav tähtsus.

Samasugue tähtsus on töövahendi ehk pliiatsi õige hoidmine – pliiats peab olema lapse parema (vasakukäelistel vasaku) käe pöidla ja kergelt kõverdatud nimetissõrme vahel ning selle ots näitab parema (vasakukäelistel vasaku) õla suunas. Sõrmi ei tohiks liigselt kõverdada, sest kirjutama peab sõrmeliigutustega. Kui lapse sõrmed klammerduvad liiga kõvasti pliiatsi ümber, osutub joonistamine või kirjutamine võimalikuks ainult kogu käsivart liigutades. Niisugune pliiatsihoid mõjub halvasti joone tõmbamise kiirusele ja joone välimusele, sest pliiats on paberil liiga püsti ja joone tõmbamisele kulub rohkem jõudu ja ka lapse käsi väsib rutem.

  • Õiget pliiatsihoidu aitavad saavutada pliiatsihoidjad (pencil grip) või ergonoomilised pliiatsid, millel on spetsiaalne kinnihoidmise koht juba olemas. Tänu sellele väheneb sõrmede haarde tugevus ning laps võtab pliiatsi õigesti kätte. Ergonoomilised kirjutusvahendid arvestavad ka lapse käelisusega – need on eraldi parema- ja vasakukäelistele.
  • Kõige sobilikumad joonistus- ja kirjutusvahendid on kolmetahulised, sest seda on lapsel mugav käes hoida. Veel on olemas ka kandilisi ja ümmargusi pliiatseid. Kandiline pliiats võimaldab küll stabiilset pliiatsihoidu, kuid väikesed lapsed suruvad sõrmed kõvasti pliiatsi vastu, nii et terav kant soonib sõrmelihasesse ja tekitab ebamugava tunde. Ümmarguse pliiatsi hoidmine on lapsele hõlpsam kui kandilise hoidmine, sest ta saab seda toetada sõrme jämedusele ja pikkusele sobivast kohast, kuid väiksele lapsele on siiski sobivaim kolmetahuline pliiats. Sobilikud on keskmise tugevusega pliiatsid, mida on mugav käes hoida. Liiga pehmed pliiatsid ei sobi, sest nad kuluvad ruttu, jätavad jämeda joone ning määrivad paberit ja käsi. Sobivaks pliiatsiks on keskmise kõvadusega joonistuspliiats B või HB , mis normaalse surve juures jätab küllalt selge ja paraja tugevusega joone.