12 märts

Pühad tulekul… kuidas looduslike värvidega mune värvida?

Pühade munad

 

Kohe kui lugesin, tekkis tahtmine proovida. Juhend ent inglisekeelne. Tõlgin selle lühendatult siia, kui keegi veel tahaks proovida midagi uut – mis tegelikult ammu unustatud vana, aga väga tore taas meelde tuletada. Panen originaal-lingid ka muidugi.

Vajalikud vahendid:

 • Kõigepealt kogu kokku taimed, kleepsud, mida iganes sa tahad oma projektis kasutada (hetkel on lilledega keeruline – peaksid olema sellised, mis pole mürgised – ma ise juurdlesin paljud kuivatatud ravimtaime õied lähevad ju taas lahti, kui näiteks leiges vees seisavad – saialilled ja muud sellised peaksid kaunid vormid andma)
 • Lilla kapsapea – kui soovid teha siniseid mune, sibulakoored, siin on veel kasutatud jõhvikaid, kohvi, teed, erinevaid pipraid – chilly jne.
 • äädikas, käärid, sidumisniit, tükikesed sukkadest või sukkpükstest, lusikas munade tõstmiseks, paberkäterätid, toiduõli

Tegutsemiskäik:

 • Külm meetod: hakki lilla kapsas, keeda väikese koguse veega, kurna leem ja lase jahtuda, lisa äädikas ja sool – aseta keedetud munad ettevaatlikult lahusesse, hoia kuni sobiva tooni tekkimiseni (2 kuni enam tundi), seejärel kuivata muna paberrätiga ning hõõru õhukeselt toiduõliga läikima. Sama moodi tegutse ka jahutatud tee sees hoides, või kohvi sees, või jõhvika või mustika leemes – toonid tulevad erinevad. Kui soovid oma munadele taime mustrit, siis taimed tuleb eelnevalt märjana munale asetada ja siis muna pingul suka sisse siduda – see hoiab õied paigal. 

Muna sukas

 • Kuum meetod – valmista ette värvileemed ja munad (sidudes need taimsete kaunistustega sukkade sisse), kuumuta leemed keemiseni, lisa äädikas ja keedusool, aseta ettevaatlikult sisse munad ja keeda umbes 30 minutit, lase jahtuda – või jahuta munad külma vee all, haruta lahti, kuivata ja õlita. 

Lisan kaks vahvat linki – kus rohkem pilte ja täpsemat lugemist inglise keeles:

Egg-Titles1

 

 

 

 

4 thoughts on “Pühad tulekul… kuidas looduslike värvidega mune värvida?

  • Just, ma tahan ka kindlasti proovida – ma mõtlesin siin endamisi, et ostan lillepoest ühe väikeste õitega krüsanteemi – nende õitega peaks ju saama, ja kui teha külmal meetodil, siis ei tohiks ju miskit hullu juhtuda. Sina kui botaanik, kas krüsanteemiõied on mürgised? Mõtlesin ka aias lume all tuulata ehk leian mingeid lehti, mida saab vees taas pehmeks, et muna peale asetada. Lugesin loodusvärvide leheküljelt veel, et männiokkad annavad hallikasrohelise tooni – nad peavad enne vees ligunema öö otsa ja siis keedetakse tunnike ning selles lahuses, kui okkad välja korjatud ja lahus jahtunud – võib ju proovida lasta keedetud munadel seista ja vaadata, mis värvitoon tuleb. Lilla kapsas mul juba on ja jõhvikad ka ning curry powder, et kollaseid saada. Võib olla sobiks ka curcumin ehk tumeric.

   • Lugesin Wikipediat. Seal on kirjas, et on palju erinevaid liike krüsanteeme, mõnda süüakse, Koreas tehakse riisiviina ja lisatakse krüsanteeme. Krüsanteem on veel ravimtaim, nt migreenide puhul.
    Ja veel: krüsateemist tehakse kõige loodussõbralikumat putakatõrjevahendit.
    Ma ei usu, et läbi munakoore midagi läbi imbuks selle ajaga ei jõua see difundeeruda muna endani vist, aga see on ainult minu arvamus.

    • Just, ma arvan, et proovime järgi ja vaatame, millised tulevad:) Milvi tõi mulle kunstistuudiosse kurkumi juurt – sellega saab kollast:) Mina igatahes katsetan kindlasti:)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga