31 juuli

Sügisvärvid

Täna algas augustikuu, viljalõikamise- ja rukkikuu, mustsõstra- ja seenekuu. Ilm on mitmekülgne ja puhuvad vahvad tuuled. Sookured on augustiks kenasti kosunud ja hakkavad salkadesse kogunema. Linnavurled suvitavad täie mõnuga ja kooli algus on veel kaugel. Sellegipoolest lisan siia sügisvärvides galerii ning panen kirja mõned lihtsamad juhised algklassi õpilaste sügismaalimisteks-joonistamisteks. Galeriist leiab mõnusat sügiskoloriiti ning akvarellvärvide kirkaid toone.

Akvarelli ja soola tööd

Vajalikud vahendid: vahakriidid või pastellid, akvarellvärvid, maalipaber, maalriteip, lauasool, akvarellipintslid, vesi.

Töö käik: 

  • Kinnita maalipaber krobelisem pool ülevalpool servadest maalriteibiga oma tööpinnale (umbes 0,5 cm paberi äärest).
  • Kujunda rõõmsavärvilise vahakriidi või õlipastelliga oma töö kompositsioon – kas lihtne maastik, puud ja põõsad, vahtralehed. Joonista vabalt ja julgelt, ei ole vaja midagi ette joonistada, usalda oma silmamõõtu.
  • Kui oled otsustanud maastikumotiivi või suuremate puude põõsaste kasuks, siis jaga suuremad pinnad vabakäejoonega väiksemateks sektoriteks (see annab võimaluse väikeste pindade haaval värvide segamist katsetada). Vahakriidijooned peavad olema tugevad ja tihedad, et akvarellvärv püsiks kujundi piires, sama kehtib ka õlipastellijoonega.
  • Nüüd akvarelli maastiku taevaosa – kasuta selleks näiteks ultramariinsinist akvarelli lahjendades seda sulle sobivalt veega.
  • Kui soovid akvarellida suuremat maastikuosa, siis võid seda teha järgmiselt – võttes maalipintslisse piisavalt heledamat akvarellvärvi (kollast, tumekollast, oranži) tõmba piki maastikumotiivi serva tugev värvijoon, pese pintsel puhtaks ning võta tumedamat värvi (sinist, rohelist) ning tõmba rohke värviga täpselt eelmise värvitriibu kõrvale lastes värvidel teineteise sisse valguda ja seguneda. Seejärel riputa märjale värvipinnale ettevaatlikult soola, raputa õrnalt nagu paneksid soola oma võileivale. Sool reageerib värvipinnaga hästi, kui värvipind on värske ning vaadates alles veest läigib. Kui värvipind on jõudnud tuhmuda ja kuivada, siis jääb sool lihtsalt värvipinnale pidama ega tekita huvitavaid mustreid.

Sügisesed guaššitaustad

Vajalikud vahendid: guaššvärvid – (helekollane (sidrunkollane,strontsium), tumekollane (kadmiumkollane), helepunane, tumepunane (karmiin), helesinine (türkiis), tumesinine (ultramariin), valge ja must, maalipaber, erinevad pintslid, maalriteip, värvilised paberid, lainepapp, siidipaberid, liimipulk, käärid.

Töö käik:

  • Kinnita maalipaber siledam pool pealpool maalriteibiga oma tööpinnale (sobivad ka erinevad vatmantüüpi paksemad paberid).
  • Sügisese tausta saab suurema pintsliga edasi-tagasi maalides rohke värviga toone teineteise sisse sulatades – alustades ultramariinsinisega ning sulatades sellesse türkiissinist ja valget (saab taevapinna), pildi maapinna osas võib kõiki sooje toone omale sobivas järjestuses maalida ja kokku sulatada. Suurema pintsliga sel moel maalitud taust sobib meisterdamiseks ja kleepetööde aluseks – luues hiljem sügisesed puud pruunist lainepapist ning värvilistest kortsutatud siidipaberitest. Ühtlaselt maalitud guašštaustale annab ka värvipliiatsitega joonistada.
  • Loomulikult võib guaššvärvidega ka maalida või trükkida (kasutades vahtralehekujulisi kartuli- või kustukummitempleid)


Tagasi üles

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga