21 nov.

Talvepildid I

talv_110

talv_110

Talvemeeleolu on lihtne luua ainsa värvitooni abil. Selleks sobib ultramariinsinine akvarellvärv abiks veidi lauasoola ja sobivat tooni vahakriit või õlipastell.

Töö käik:

 • Joonista vahakriidi või õlipastelliga lihtne kompositsioon – hangede kaared. Kolm-neli-viis suuremat hange on kenam kui 30 tillukest hange  (eriti väikesed lapsed kipuvad ilma juhendamise ja piisava selgituseta joonistama palju tillukesi hangi, mis meenutavad munakivisillutist). Jäta pildi ülemine pool taeva ja lumesaju jaoks vabaks.
 • Akvarelli ultramariinsinise akvarelliga taeva osa  ning riputa õrnalt märjale värvipinnale soola. Jäta taevapind kuivama – peale soola raputamist ei ole soovitav rohkem seda maalipinda pintsliga puutuda.
 • Hangede akvarellimine algab hangede alumisest servast – sinna tõmmatakse ultramariinsinisega pintslilaiune värvijoon, mille kõrvale järjest ülespoole maalitakse hange ülemine pool puhta veega nii, et värv liigub ise mööda puhta vee pinda loomulikult edasi. Hangedele ei ole vaja soola raputada – piisab kui sool taevapinnal oma kauni lumemustri loob.

talv_110

 

Päris lumehanged aga näevad välja nii:


Tagasi üles

talv_112

Toreda talvemeeleolu saab ka guaššvärvidega maalides. Maalimiseks sobivad kõik sinised-lillad ja ka rohelised toonid vastavalt maalija soovile.

Töö käik:

 • Kinnita maalipaber maalriteibi abil tööpinnale-lauale 0,5 cm servast. Maali erinevaid siniseid-lillasid-rohelisi toone segades üleni kogu pildipind. Toone segades võib lisada ka veidi valget guašši – aitab toone katvamaks muuta, musta guašši – annab toonidele sügavuse. Maalitakse väikeste pintslipindade kaupa iga kord uut tooni värvi segades. Soovitav on, et alusmaal oleks selgem ja kontrastsem. Lase tööl kuivada – maalimist võib jätkata ka järgmisel tunnil.
 • Kuiva tugevama pintsliga ning paksu valge guaššvärviga maalitakse maalitud taustale hanged – üks pintslitäis värvi – üks hang. Alustatakse kõige kaugemal asetseva hange ülemisest poolest – maalides hange kaare ning siis tulebmaalimist jätkata sama pintsliga värvi juurde võtmata – pintsel lihtsalt tühjaks maalida-hõõruda – valge värv katab üha õhemalt ja õhemalt. Seejärel ettepoole uus hang ja korrata sama protsessi kuni hanged on valmis. Lasta tööl veidi kuivada.
 • Puude jaoks sobib segada soojem pruun toon  vastandvärvidest – näiteks eresinisest ja oranžist – et soe puude toon oleks kontrastiks jahedale taustatoonile. Puud maalitakse hangede otsa või kuidas väike kunstnik neid ise ette kujutab. Lasta tööl taas veidi kuivada.
 • Viimasena trükitakse puudele lumi – seda saab teha näiteks kortsutatud majapidamispaberi nutsakuga – jätab toreda loomuliku mustri. Lund võib alati pildile tippida ka pintsli või käsnatükikese või vatipulgakesega.

talv_112

Tagasi üles

One thought on “Talvepildid I

 1. Tere Armas Anneli!
  Nii vahva on see leht ning läks lemmikute alla. Kooli ajal olid sinu kunsti tunnid väga põnevad. Praegult mu enda lapsed imetlevad neid pilte ning räägivad, et emme oskad küll joonistada ju. :-) Olid vahvad ajad Nõmme koolis. Siit lehelt leidsin väga vahvaid ideid, mida ette võtta lastega. :)
  Parimade soovidega,
  Sinu kunagine õpilane,
  Ragne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga