17 aug.

VIHIKUD ja joone kursus Tartus.

Tere armsad õpetajad, täidan oma lubaduse ja panen üles materjali, millega me jooneuuringute käigus koos tegelesime.  Niisiis, meil on kaks joonetüüpi – on vabakäejoon ja on suunatud joon. Vabakäejoon liigub vabalt, ning tema suunad ja pikkused ei ole ette määratud. Vabakäejoone harjutustega areneb sisemine vabadus, loovus ja julgus. Sellel on meie meeltele vabastav ja ajule puhkust pakkuv toime. See on nagu joonemeditatsioon… matemaatika on aju pühapäev ja samas ka meditatsiooni lasteaed ehk ‘kindregarten’. Niimoodi väljendus minu armas Norra päritolu geomeetriaõpetaja vanem härrasmees Erik Mastrander, kelle tundides ma sel suvel Vilniuses geomeetriat avastasin. Jooned ja nende liikumine on omamoodi matemaatiline vormiväljendus koos erinevate suundade ja rütmide, mustrite ja kordumiste, kaose elemendi ja korrastatusega. Kogu meid ümbritsev loodus on sellistes mustrites, milles kajastub korraga äärmine harmoonia ja ilu ning vabad fraktaalsed kaosemustrid. Need mustrid näivad kaootilised, ent sisaldavad endas samas ka korda, mida on esmapilgul raske märgata, kui visuaalne mõtlemine ja visuaalne keel ei ole omandatud. Nii vabakäejoon, kui ka suunatud joon on mõlevad loovad ja veidi ka visuaalse matemaatikaga seotud ning sarnased. Tänapäeva matemaatika on loov ja visuaalne.  Suunatud joone harjutused aga teiseltpoolt aitavad meis luua harmooniat ja sisemist tasakaalu ning kasvatavad tahtejõudu.  Iga suunamuutus joones ja käe liikumises, põhjustab suunamuutuse ka meie mõttetegevuses aktiveerides neid punkte ja salapaiku meie ajus, mis muidu seisavad jõude ning mille olemasolust meil aimugi ei ole. Liikumises on jõud:) on loovus! Käe  ja silma koostöö ning käemotoorika areng on vajalik ja kasulik nii suurtele kui väikestele joonistajatele ja mõtlejatele.

Me tegime oma toredad jooneharjutused sellistesse vahvatesse siniste kaantega vihikutesse, mis on justkui loodud vastavate harjutuste jaoks. Me kasutasime suure joonevahega nn kirjatehnika vihikut formaadis A4. Sarnaseid harjutusi saab teha ju ka veelgi peenemalt ja täpsemalt väiksema joonevahega kirjatehnikavihikus A4, mis on peenematriibulise sinise kaanega. Väikeses formaadis vihikud A5 on nii suurema, kui ka väiksema joonevahega kirjatehnikavihikud ning lisaks ka väike noodivihik, millel pooled leheküljed on ruudulised.

Pildid on veidi udused, hämar ilm ja minu telefon ei võimalda hetkel paremat kvaliteeti. Huvi korral ja küsimuste tekkides kirjutage mulle palun e-mailile – info@maalikool.ee

Lisan ka väikese galerii oma vihiku lehekülgedest. Loodan see inspireerib ja toetab. Toredat ja loomingulist ja rõõmsat uut kooliaastat teile kõiglige ja suur aitäh minuga kaasa mõtlemast ning joonistamast. Pildid laste vihikutest on alati oodatud, kui keegi hiljem jagada raatsib, siis ma oleksin väga rõõmus neid näha saades. Edu ja inspiratsiooni!

 

Tagasi üles

11 aug.

Värviraamat floromaanidele

Augustikuu algus on möödunud Anu Purre uue vahva värviraamatu lainel. Kogu meie tore sõpruskond on värvinud, fännanud ja nautinud. Homme koguneme raamatu esitlusele ja ühisvärvimisele Rahva Raamatus. Raamat on jõudnud selle nädala Top 10-s 2-le kohale, mis on ju vägev! Raamatu on joonistanud ja kujundanud minu hea sõber ja ka kalligraafia õpetaja Anu Purre. Anu on super inimene, kes jagab oma talenti, ei ole iial kade, inspireerib kõiki ja üleüldse on üks väga andekas kunstnik! Mul on au teda tunda ja vahel tema juurde tundidesse sattuda. Igatahes oleme me siis iga ilmaga nii päikese kui vihmaga olnud selle toreda värviraamatu lummuses. Värvimiseks kasutab igaüks, mida iganes soovib ent enamasti värvitakse viltpliiatsitega, mida on minu koju maalikooli lauale kogunenud juba julgelt paarisaja ringis:) Panen väikese galerii meie värvimistest teilegi inspiratsiooniks. Raamatut ennast aga nõutage hästi varustatud raamatupoodidest. Kogused kahanevad ruttu nii et ma soovitan soovijail kohe tellida või osta.

Värviraamat floromaanidele

Tagasi üles

11 märts

Vormijoonega joonistamise vormi 4

Reeded läksid kiirelt mööda, palju oli maalimist ja toimetamisi ning seetõttu vormijoonistus viibis. Vabandan. Kuid nüüd on taas teie ees uued vormid ning need, kes vormijoonistuse teekonda alustasid saavad uusi harjutamisi oma varasalve lisada.  Vormide joonistamine käib samas soovitatud rütmis, nad tunduvad sarnased, aga alles neid tehes märkad erinevusi vormijoone liikumises, pöörded ja suunamuutused on just parajaks väljakutseks käe ja silma koostöö parandamiseks.

Vorm 12 Vorm 13 Vorm 14 Vorm 16 Vorm15Abiks tähed ja nooled. Toredat harjutamist!

Tagasi üles

27 veebr.

Matemaatikale ja kunstile mõeldes

Inimene õpib kuni elab. Tänases Eesti Ekspressis ilmus Aapo Puki kirjutis: Äradisainitud akadeemia, mille siinkohal ära toon puhuks, kui keegi teist Eesti Ekspressi lugejate hulka ei kuulu. Katkend artiklist on siia kopeeritud Aapo Puki loal.

Aapo Pukk “Äradisainitud akadeemia” Eesti Ekspress 27.02.2014.Joonistuskateeder kaotatakse ära.
Sisseastumiseksamiteks on vestlused.
Ajalooline hoone lammutatakse maha.Endine ERKI graafikakateedri juhataja ja praegune EKA graafikameister Aarne Mesikäpp seisab 150aastase pressi kõrval. Tuleb üliõpilane, käes traadipundar,
ja ütleb: “Trüki see ära!”
Meister: “Milleks, see on ju mõttetus!”
Üliõpilane: “Eve Kask ütles, et võiks proovida!”
Meister kaasatundvalt: “Riputa see traadipundar niisama hindamisele üles, pane valge pind taha, on paremini näha.” Üliõpilane lahkub.

Kaasaegset kunsti ongi raske hinnata. Nagu akadeemik Mart Kalm tabavalt ütleb, et ta ise ka ei tea, kas ta saab laksu või ei saa (ETV, “OP” 14.1.2014).

Lugu tervikuna saad lugeda siit: Aapo Pukk koduleht

Samas, seoses selle groteskse traadipuntra looga sattusin juhuslikult sellisele leheküljele, mis käsitleb Jaapani kunsti, disaini ja kultuuri, ka seal on joon ja traat saanud uue olemuse Daigo Fukava visandid, mis muutusid mööbliks. Niisiis joon, kui traadipundar pole midagi uut. Lapsed, kes saavad esmakordselt kätte pliiatsi joonistavad ikka alguses paberile ringe ja joone sasipuntraid ning on võlutud pliiatsi jäljest paberil. Selliseid jooneharjutusi on ju ka täiskasvanutel väga tore teha… kui palju harjutada, siis joonistab käe lahti ja ringile lisanduvad üha uued ja uued jooned ja üha uued ja uued kujundid.
Teine asi, mis mind sellel Jaapani kultuuri ja kunsti käsitlevas blogis hämmastas on see, et ka traditsiooniline Jaapani nn tušimaal on kolinud arvutiprogrammidesse üleskutsega maaligem Microsoft Excelis Värskelt lõppenud taliolümpiamängud maalituna Microsoft Excelis. Pole paha? Või mis? Mina eelistan siiski akvarellipaberit ja tintide-tuššide-vee taltsutamist reaalis, pintsli ja paberi koostöös. Õpin iga kord midagi uut.
Mida teie arvate? Ootan kommentaare.
Kuid sellel lehel on siiski palju huvitavat lugemist ja uurimist. Kes teab minu kirge kunsti ja matemaatika puutepunktide vastu see saab lugeda siit ka selle teemavaldkonna kohta Theory of everything – the mathematical art of Yasuo Nomura, kusjuures juba Benoit Mandelbrot oli hämmingus Jaapani kunstniku Katsushika Hokusai ( 1760-1849) kujutatud suurest lainest The Great Wave of Kangawa ning selle fraktaalsusest – suurem laine koosnes paljudest samasugustest väikestest lainetest, mis kordusid üha uuesti ja uuesti. Benoit Mandelbroti selgitusi antud teemal vaata filmist Suur laine – selgitab Benoit Mandelbroth, selle osa leiad filmi 10 mänguminutil. Illustreerimaks lisan postituse lõppu teema võrdluseks Hokusai suure laine:)

The Great Wave

Inimene õpib kuni elab. See on fakt. Õpin rõõmuga iga päev midagi uut. Soovin seda ka teile.
17 veebr.

Võta omaks, et sinu tõmmatud joon pole sirge…

Embrace the shake… embracing the limitation drives to creativity – võttes omaks oma puudused vallandad loomingulisuse.

Inspireeriv video mehest, kes arvas, et temast ei saa kunstnikku, kuna ta käsi väriseb ning ta ei suuda sirget joont tõmmata versus joonistada. Ta jättis kunstikooli pooleli, sest arvas, et tema käe puudulikkus ja käe motooriline nn “viga” on igaveseks taksituseks loovuse ja kunsti juurde minekuks. Kuid ta ei suutnud teisiti, ta tahtis kunstiga tegeleda. Kui neurokirurg oli talle selgeks teinud, et tema käel on permanentne närvikahjustus ning käe värisemise vastu ei olegi võimalik midagi ette võtta, oli ta väga löödud. Kuid arst oli positiivne ja ütles talle: “Sa võta omaks see värisev joon!”- Embrace the shake!

Ja miks ka mitte? Joon on joon. Fakt on see, et iga joonega saab joonistada ja iga joonega saab luua.  Nii avastas ka Phil loovuse lõputu varasalve oma värisevat kätt ja joont omaks võttes. Mida suuremaid formaate ta ette võttis, seda vähem käe värisemine teda segas. Ka väiksemaid asju oli võimalik optilise täpitamise abil luua. Võimalusi oli ja on tohutult. Kes veel endas kahtleb, vaadate videolõiku Phil Hansenist ning te mõistate, et teil ei ole mitte millegi üle kurta. Võtke omaks see, kes te olete ja mida te suudate ning teie võimalused avarduvad tohutult. Loovuse teel ainsateks takistusteks on hirm ja kõikvõimalikud olematud ettekäänded suutmatuse põhjendamiseks. Sa suudad, kui vaid tahad. Ja kui tahad, siis otsid. Kui otsid, leiad ka lahendused.

Embrace the Shake