Punane

puane

Kõik teavad, et kollane, oranž ja punane tekitavad mõtteid õnnest ja rikkusest. Delacroix

Punane on värvus, mis tähistab inimsilmale nähaoleva valguse kõige pikema lainepikkusega osa. Nanomeetrites on see 625-750 nm, millest pikema lainepikkusega infrapunane kiirgus ei ole enam inimsilmale nähtav.

Punane on üks kolmest põhivärvist.

Punane on tugev värv, mida kasutati juba koopamaalides, ürgaaegsed  jahimehed uskusid punase olevat kõige tähtsama värvi, punasel arvati olevat elujõud.

Punane on seotud nii elu, armastuse kui ka surmaga – olles nii vere, tule, jõu kui ka sõja sümboliks. Granaatõun oma purpurses toonis sümboliseerib päikest, elu ja verd. Samas punased moonid aga hoopis surmaund – rahvapärimuse kohaselt olevat Waterloo lahingus hukkunute verest võrsunud tuhandeid punaseid moone… Kristliku pärimuse järgi on punane roos, mis tärkas Kristuse verest, ilu ja igavese armastuse sümbol. Punane roos oli ka Lancasteri suguvõsa sümboliks vanal Inglismaal Rooside sõjas.

punane2

Inimeste puhul on punane seotud emotsioonidega nagu raev ja viha. Punane värv tõstab vererõhku. Punases ruumis kaob aeg märkamatult, mistõttu kasutatakse punast tihti kasiinode ja baaride interjööris. Uurimused on näidanud, et mehi mõjutab enam oranžikas erepunane ja naisi tumedam lillakaspunane.  Punane märgib ka ohtu, põnevust ja kiirust – nii mõnigi meeshing on unistanud punasest sportautost.

Läänemaailmas seondub punane eelkõige armastuse ja kirega, tähistades samuti ka keeldu ning vägivalda. Punasega seondub vitaalsus ja võim. Goethe värvusõpetuses on punasel värvil kõrge energeetika, mis loob piduliku tunde, punane oli kangelase värv. Punase värvi taltsutamiseks lõuendil või paberil oli vaja kangelaslikkust ja julgust. Süvapsühholoogias on punane hoopis alistumise ja kannatuse värv.

See, et punast peetakse vere värviks, seostub tänapäeva inimeste mõtteis vägivallaga. Varem see nii ei olnud. Punane oli elujõud ja energia. Punasega seostati maagilisi jõude ja võimeid. Punase villaga parandati vanas Iraanis valutavat kurku ja punase tindiga kirjutatud värssidel oli eriline jõud.

red satin fabric [landscape]

Purpurpunased riided on sümboliseerinud jõukust ja väärikust, kvaliteetse purpuri saamiseks läks vaja väga palju meritigusid, lihtinimene ei saanud endale purpurrüüd lubada, see oli liiga kallis. Samas ka kuradit kujutatakse tihti just punases rüüs. Maalimahuku viimane ratsanik kappas punasel hobusel Johannese ilmutusraamatus. Punase värviga on ammustest aegadest peale maalitud sõja- ja jahivarustust, punase kasutamine sõdalaste riietuse juures usuti andvat sõjameestele enesekindlust ja võiduusku. Samas varjas  punast värvi rüü lahingumöllus sõdalase haavadest tulvava vere. Enamus värvianalüütikuid on üksmeelsed selles, et punane esindab vaprust ja julgust, otsustavust ning kangelaslikkust.

On olemas Punane meri ja punane väljak. Punasesse raamatusse kantakse ohustatud loomaliigid. Punase kaardi annab jalgpalli kohtunik, kui mängija platsilt eemaldab. Riigilippudest 74% esineb punast värvi, sinist 50%.

15.juunil 1219 kukkus Tallinna lähedal taevast alla Taani lipp Danneborg (valge rist punasel taustal), mida peetakse Euroopa vanimaks riigilipuks. Legendi kohaselt oli Danneborgi ilmumine märk, mis pööras lahinguõnne tookord taanlaste kasuks.

Punast värvi on läbi ajaloo saadud põhiliselt ookermuldasid kasutades ning erinevate rauaoksiidide abil. Enam levinud punase pigmendid on alisariin, karmiin ja kinaver. Punase saamiseks on kasutatud ka koršenilltäisid ja meritigusid ning erinevaid taimi nagu siiltsesalpiiniat ja veripuud. Punast saab ka akaatsiast, hennast, humalast, jõulutähest, punapuust, paprikast, pihlakast ja paljudest teistest taimedest ja lilledest nagu hibiskus ja daalia.

Punane erinevates keeltes:

Paljudes keeltes on sõna punane ja värvus sünonüümid. Inglise keeles on punane red, vanas inglise keeles read, rad, ruby; prantsuse keeles rouge, boraeaux (bordoo-tumepunane); ladina keeles ruberribeusruberrimusrubescensrutilans; itaalia keeles rossoscarlattinascarlatto; saksa keeles rot; kreeka keeles kokkinos; jaapani keeles  akaiakaakanemakka(erepunane) jne

Punasel värvil oli oluline roll alkeemias – punane seostus kullaks muutumise ja tarkade kivi otsinguga.  Seetõttu umbes 1300 kuni 1600 aastani oli Inglismaal kulla sünonüümiks sõna ‘red’ punane.

punane4

Punase kohta on kasutusel ka sõnad karmiinpunane ja sarlakpunane (crimson, carmine, scarlet).