Kaks teed värvide tekkimiseks

Hele päevavalgus on ümbritsetud mustast kosmoseruumist ning seal ringleb õhk, mis ei ole selge vaid on kergelt, õhkõrnalt hägune sisaldades endas veidi pimedust. See õhukiht püüabki kinni päikesevalguse, mis meieni kumab. Läbi selle õhu ja valguse vaadates musta kosmoseruumi näemegi taevast sinisena. Mida õhem on see valguse ja õhu kiht, seda sügavamat sinist me enda kohal näeme. Näiteks kõrgel mägedes viibides võime taevast näha sügava tumedama ereda sinisena, sest õhu ja valguse kiht on seal tunduvalt õhem kui tasandikul. Valguse lahustumine pimeduse ees loob sinise valguse. Mida õhem on see valgus, seda tumedamat sinist me näeme. Valguse hõrenedes muutub sinine üha intensiivsemaks.

Päikesevalgus maailmaruumi pimeduse ees annab sinise.

Päikesevalguse muutus seoses Maa pöörlemisega ümber oma telje. Mida enam päike laskub horisondil, seda punasemaks ning oranžikamaks ta meie silmis muutub. Mida lähemal on Päike, seda valgem ta meile paistab. Atmosfääri hulk meie ja Päikese vahel mõjutab värvi, mida me Päikeses näeme.

Atmosfääri pimedus valguse ees annab kollase, oranži ja punase.

Kasvav pimedus valguse ees loob soojad värvid. Mida rohkem on pimedust meie ja valguse vahel, seda punasemat värvi me näeme. Mida vähem on pimedust valguse ees, seda heledamaid värve me näeme. Sinine punasega koos muutub violetseks. Valgus pimeduse ees annab külmad värvitoonid – sinise ja violetse.

Kuid see ei vasta meie küsimusele: miks värv tekib?

Päikeseloojang ja päikesetõus – valguse murdumine läbi pimeduse – see on tõeline energia ja valgusejõud. Valgusejõud laseb valgusel muutuda, kui valgus rajab omale teed läbi maailmaruumi pimeduse. Valguse sisemine tahe loob värvid ning selles avaldub valguse vaimne jõud. Valguse hõrenedes näeme sellest läbi pimedusse. Pimedus on rahulik, mida vähem mateeriat, seda sügavam on rahu. Valgus loob ruumi pimeduse ees ja valgus taandub pimeduse ees. Valgus laguneb, ohverdades end pimedusele. Valguse võitlusjõud elab päikeses. Valguses on nii pimedusele alistumist – tekib sinine, valguses on ka vallutusjõudu pimedusest läbi tungimiseks – tekivad kollane, oranž ja punane. Valguse olemus jõuab meieni värvides. Elades valguses suudame me värve mõista ja tajuda. See seletus sobib nii teadlasele kui kunstnikule ja seda on tunduvalt rohkem, kui lihtsalt öelda: valgus on värvide pakett. Valgus on hing, mis kokkupuutel pimedusega loob värvid. Valgusel on kasvama panev jõud ning kõik elav me ümber vajab valgust.

Valguse sügavam tähendus on luua elu Maal, ta avab kõigi silmad elava looduse suhtes ning seob endaga inimese moraalsed tunded.