Oranž

Oranž on punakaskollane värvus, lainepikkusega  umbes 585–620 nanomeetrit. Oranž paikneb spektris punase ja kollase vahel.

Oranž on sinise vastandvärvus.

oranz

Oranž on oma nime saanud apelsinilt (vanas prantsuse keeles orenge, vanas inglise keeles orange). Apelsinipuu citrus aurantius on igihaljas puu ning seega seostub oranž värv küpsuse ja viljakusega.

oranz2

Muistse maailma värviskaalasse kirgas oranž ei kuulunud. Taimsetest värvidest on saadud vaid oranžikaid roostepruune toone. Madara taimest sai enam vähem erksaid oranže alles 18. sajandil. Sünteetiliste värvide tulek on toonud meile hulgaliselt uusi ja kirkaid värvitoone ning nende hulgas ka oranži. Oranži on kasutatud turvalisusele viitamiseks ning erinevates pakkematerjalides. Oranži värvi keemia on üpriski keerukas.

Oranže toone: kollakasoranž ehk aprikoosivärv, oranžikaspruun ehk hiina oranž, pehme oranž ehk meeoranž, kirgas oranž ehk mandariini- ja kõrvitsaoranž, roosakasoranž ehk virsikuoranž, punakasoranž, heleoranž ehk korallioranž.

Oranži tooni peetakse kõige soojemaks värvitooniks. Arvatakse, et oranž suurendab söögiisu. Oranžiga seostatakse sõnu nagu edukus, jõud, veetlus ja sarm, autoriteet ja ilu. Max Pfisteri ja Robert Hessi järgi mõjutab oranž sooritus- ja otsustusvajadust, ning uurimused on näidanud, et oranž aitab lastel paremini asju meelde jätta. Oranž on elujõud ja enesekesksus.

oranz3

Hollandis on oranž alati olnud populaarne värv ning viimased uuringud näitavad oranži värvi populaarsuse kasvu ka Ameerikas.

Oranži värvi on puhastusainete pudelid, ka eestimaine “torusiil” on pakendatud oranži plastpudelisse. Must oranžil on ohu ehk mürgi märk.

Millest oranži värvi saadakse?

Oranž on teise astme värv ning seda saadakse kollase ja punase segamisel. Looduslikult saadakse oranži ka mõnedest taimedest – daaliast ja hennast, madarast ja männivaigust jne.

Oranž erinevates keeltes:

Paljudes keeltes ei olnud vajadust sõna oranž järgi. Paljud asjad nagu tuleleegid ja juuksed on juba loomulikult oranži värvitooni. Oranžil ei olnud euroopa keeltes nime enne apelsini tulekut 900 – 1000 aastail. Inglisekeelne orange ilmub esimest korda luuleridades 1044. aastal. Värvinimetuse kasutamine kasvab koos apelsinide levikuga kuni 16. sajandini. (Mõningatel andmetel kasutati seda värvinimetusena esmakordselt 1542). Pärsiakeelne narang ja araabiakeelne naranj’ tähendavad “elevantide lemmik vilja” ehk apelsini.

Üldiselt ongi kasutusel inglisekeelne sõna orange, vana prantsusekeelne orenge, hispaania keeles anaranjado, itaalia keeles arancio, arancione, saksa keeles orange, hautfarbe, hollandi keeles oranje, vene keeles oranzevõi, kreeka keeles pyrrhos (leegivärvi), hiina keeles jyu suh, jaapani keeles orenji.

Kultuur ja kombed

Punane ja ka oranž olid populaarsed Vanas Roomas. Inglismaal olid punased juuksed moes 15. sajandil, punaste juustega oli kuninganna Elizabeth I.

Asteekidele sümboliseeris punane päikesejumala Tonatiuh ’i olemust. Mayad seostasid oranži tehnika ja leiutamisega.  Keskajal kasutati oranži tooni maalide juures ning vanade käsikirjade toonimisel. Hiina kultuuriruumis on oranž Yin (Yang – sinine) ning seda seostatakse õnne ja armastusega nagu ka Jaapanis. Budha värv oli oranž, samuti ka budha munkade rõivaste värv. Oranž oli värv, mis viis kõrgematele tasanditele. Oranžikas virsikutoon on hindudele pühaks värviks.

Iirimaal on oranž protestantide värv.

Hollandis on oranž kuningliku pere värv (House of Orange), Oranje perekond valitses Suur Britannias 1688-1694 aastal. 1815 aastast on Oranje kuningakoja  valitseda madalmaad.

oranz6

Paljudes maades on oranž postiteenistuse värviks – ka Eestis on postkastid erksat oranži värvi. 1500 kuni 1800 valitses Euroopa postiteenistust saksa aadlipere Thurn und Taxix, ning nemad seadsid sisse ka esimese postiliini Viini ja Brüsseli vahele. Postiametnikel olid riietel oranžid paelad. Perekond loobus oma osalusest Euroopa postiteenistuses 1867 aastal suure valuraha eest.

Ukrainas on oranž võimu sümboliks, sümboliseerides ühtlasi ka auahnust, päikest ja tuld.

Pärsia vaipades sümboliseerib oranž kiindumust.

Singapuris ja Malaisias on telefoniputkad oranži värvi.

Ameerikas kannavad vangid oranže riideid. USA-s seostub oranž värv veel Halloweeni tähistamisega ning tänupühadega.

Väljendid sõnaga oranž:

A clockwork orange – slängis – midagi on väga viltu ja kehvasti

Mandarining – siidi ja villa värvimine oranžiks

Orange stick maniküüris kasutatud tikuke, mis algselt valmistati apelsinipuust

Inglise keeles ei ole sõnu mis riimuksid sõnadega month, orange, silver.