31 jaan.

Vormijoonega joonistamise vormi:)

Jaanuar on märkamatult lõppu jõudnud ning on igati soodne uuesti alustada algusest. Jaanurikuu viimasel päeval saabub Hiina kalendri järgi kappava yang hobuse aasta, mis meil kannab numbrit 2014, aga Hiina kalendri kohaselt saabus aasta 4711. Tais aga aasta numbrimärgiga 2557. Me ei olegi kõik sarnases aastanumbris, aga me oleme kindlasti kõik oleviku hetkes. Hobuseaasta on kangelaslik, tegus ja hoogne. Saabuv aasta on edumeelne ja väärtustab meeskonnatööd. Isikliku arengu seisukohalt aga annab hobune võimaluse muutusteks oma enda tegude läbi ja miks ka mitte end vormijoonistamise kaudu joonistamise vormi saada.

Joonistamine-kirjutamine kui tegevus üldiselt areneb ikka ja ainult jooni tõmmates. Teen ettepaneku minuga kaasa joonistada. Selleks postitan ma igal nädalal – näiteks reedeti uued vormid. Vormid joonistasin Rudolf Kutzli vormiõpetuse raamatu põhjal. Kui juba kord alustasin… ei suutnud lõpetada. Esimesel päeval joonistasin 50 vormi. Kokku on neid 160- ne ringis…. ja avastamist sellel teel on palju. Soovitan soojalt.

Vorm 1

Joonte kunst. Joontel on algus ja lõpp. Jooned on kas sirged või kaared. Joontel on liikumise suund. Erineva liikumissuuna järgimine arendab silma ja käe koostööd, mis omakorda annavad joonele hoogu ning arendavad visuaalset loogikat.

Vorm 2

Vormidele on sümboolselt antud nimi – Kallixtuse sõlmed. Rooma Patriarhi Kallixtuse järgi, kes oli Aquileia kloostri ülemaks. Aquileia kloostri kohta leiab netist lugemist ja filme. Kloostri põrandad on täis imekauneid mosaiike, milles kohtab ka erinevaid sõlmornamente.

Vormide juurde tagasi tulles… esimene vorm algab S tähte meenutava lainelist joont meenutava liigutusega alt üles, siis tuleb käele öelda mõttes stopp ning liikuda alla tagagasisuunas tõmmatava poolringiga ehk kaarega ning jätkata taas uue S meenutava lainega. Jooned liiguvad rütmis: laine stopp kaar stopp laine stopp kaar stopp laine stopp jne jne… Rütmi tuleb sisse elada.

Kes võtab algusest peale kaasa elada ja harjutada, siis mingil hetkel käib kõll ja hakkab toimima kuulus “ahhaaa!!!” efekt.

Vorm 3

Selle joonerütmi lihtsustamiseks saab paberile märkida punktide read. Algatuseks joonista rida punkte, millel on lihtsalt võrdsed vahed. Alumised punktid, mis aitavad visuaalselt silmal moodustada kolmnurgad märgi alles järgmise reana üle ühe. Nii saad omale abipunktid sõlmede paremaks ja rütmilisemaks harjutamiseks.

Vorm 4

Rütme saab vastavalt harjutada kas ühe või kahe värvilise pehme pliiatsiga.
Vajalikud töövahendid antud ülesannete kaasategemiseks leiab näiteks Zelluloozi paberipoest Narva maanteel Tallinna Ülikooli vastas – sealt saab soetada valgete lehtedega visandiploki suuruses 20 x 20 cm ning Koh-I-Noor täisgrafiit värvipliiatsid, mis on pehmed ja libisevad igal joonistuspaberil mugavasti. Ka “Lyra” värvipliiatsid Color Giant sobivad selleks harjutamiseks suurepäraselt. Igat vormi harjutatakse kuni see on käe sees, siis alles liigutakse järgmise vormini. Töö tempo on igaühe enda valida. Nii, et armsad sõbrad, rahu ainult rahu:) Ja rõõmu.

Soovin teile edu harjutamises! Uued vormid juba järgmisel reedel:) Edu, julgust ja inspiratsiooni. Kõik esilekerkivad küsimused võite mulle teele panna kas kommentaaridesse või kirjutades mulle aadressil  info@maalikool.ee – märksõnaks vormijoon.

Tagasi üles

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga