Roheline

Roheline on värvus, mille lainepikkus on umbes 520-570 nanomeetrit.

Roheline on punase vastandvärv.

roheline

Muusikas on tõeline roheline esindatud rahulike, mahedate viiulinootidega.  
– Wassily Kandinsky

Rohelisel, nagu ka kõigil teistel värvustel on tohutult rikkalik värviskaala. Inimsilm suudab eristada erinevaid rohelisi toone enim teistest värvustest. Vaatamata sellele, et rohelist leidub meid ümbritsevas looduses nii suurel hulgal, on rohelist värvainet raske valmistada. Enamikes kultuurides tähistab roheline värvus kasvamist ja elu, seda seostatakse looduse ja roheluse tärkamisega. Ainult üksikuid väga intensiivseid rohelisi kogetakse negatiivsena ja ohu märgina, mõnedes troopilistes maades on roheline seotud hädaohuga. Roheline on üks põhivärvustest valgusvärvide hulgas, kuid mitte pigmentvärvide seas, kus ta on teise astme värvus ehk sekundaarvärvus, mida saadakse sinisest ja kollasest.roheline2

Rohelisi värvitoone:

Ereroheline ehk emerald- ja smaragdroheline, kirgas roheline ehk õunaroheline, hele- ehk kollakasroheline, laimiroheline ja herneroheline, oliivroheline, tumeroheline, avokaadoroheline, pudeliroheline, metsaroheline, jahimehe-roheline, hallikasroheline ehk sfinksroheline, sinakasroheline ehk niiluseroheline ja mereroheline, mustjasroheline, männiroheline, džungliroheline.

Green apples on branch

Läänemaailmas seostatakse rohelist kadedusega,  samuti ka viljakuse ja elujõuga. Poliitikas on roheline seotud ökoloogilise mõtlemisega – roheline mõtlemine, roheline energia ja keskkonna hoid ning vihmametsade päästmine. (Greenpeace)

Roheline on inimsilmale kõige rahulikum värv tekitades turvatunde. Rohelised on kirurgide riided operatsioonisaalis. Arvatakse, et rohelisel on tervendav toime. Roheline on elu ja nooruse sümbol. Paljud rohelised taimed on igihaljad st rohelised aastaringselt.

Teisalt on roheline ka mürgivärv (mürkroheline arseen).  16. sajandil seostati rohelist kuradiga ja muu kurjusega. Tänapäeval räägitakse rohelistest mehikestest – väikestest rohelistest marsielanikest.

Roheline tuli lubab teed ületada, roheline lipp rannas ujuma minna.

Rohelised on ping-pongi-  ja biljardilauad.

Roheline erinevates keeltes:

Inglisekeelne sõna green pärineb vanast inglise keelest sõnast grene, mis algselt oli seotud sõnaga grow (kasvama). Sõna green kasutati vanas inglise keeles juba enne aastat 1010.

Antiikses Kreekas khlorosChlorochrous on inglisekeelne tuletis kreeka keelsest sõnast. Muistses Roomas kasutati rohelise kohta nimetust prasini. Ladina keeles heleroheline virdis, pallens, prantsuse keeles verde, celadon, hispaania keeles verdejoverdoso, itaalia keeles verde, verdognolo, saksa keeles grün, vene keeles zeljonõi, hiina keeles lu, liuh suh, jaapani keeles midori, aoi (sinakasroheline), uguisu, kimidori (kollakasroheline), oikatake (tumeroheline), wakakusa (ereroheline).

Kultuur ja kombed:

USA-s on roheline raha värv (dollarid on rohelised). Roheline oli ka USA esimene sõjaväe vormiriietus iseseisvussõjas. Aasia maades on punase-rohelise kombinatsioon varasemalt tähistanud ka yin ja yangi. Indiaanlased seostasid rohelist ravitsemisega, puhastumise ja uuestisünniga, pruunikasroheline on maalähedane. Mehhikos on roheline lootuse värv. Egiptuses oli roheline värv püha, kuna sümboliseeris kevadelootust, viljakust ning võimu. Osiris viljakuse ja surma jumal oli seotud rohelisega. Egiptlased värvisid templite põrandad roheliseks ning ütlesid mere kohta: suur roheline. Antiik Kreekas sümboliseeris roheline võitu ning roheline oli ka armastuse jumalanna Afrodite värv. Pärsia vaipades on rohelisel püsivuse tähendus, roheline on igaviku püha värv.

Ristisõdade ajal kartsid moslemid kõige rohkem neid ristirüütleid, kelle kilbil oli roheline rist.  Need olid Laatsaruse ordu rüütlid.

roheline4

Missale Romanumis (1570) esindas roheline kasvu, elu ja tulevikku. Rohelist on peetud ka ülestõusmisvärviks, püha Graali karikat kujutatakse tihti smaragdrohelisena. Püha Graali otsimine on legendides just rohelise rüütli ülesanne. Piiblis on roheline rikkuse ja viljakuse sümbol.

Islamis on roheline tähtsal kohal, kuna taevas on “roheline” (türkiis, sinakasroheline), siis on mošeede kaunistamisel kasutatud palju rohelist ja sinist. Roheline ei ole otseselt usu värv, kuid viitab sellele. Seda peetakse prohvetite värviks ning see oli väidetavalt ka Muhamedi lemmikvärv, kes oli tihti kandnud rohelist kuube ning turbanit. Rohelist argipäeva tähenduses ei kasutada kuna sellest peetakse väga lugu. Värvi seostatakse ka veega.  Tänapäeval on rohelist paljudel islamimaade lippudel ning see sümboliseerib ühtsust araabia maade vahel. Muslimite palvevaiba põhitoon on enamasti samuti roheline.

roheline5

Roheline on olnud Põhja-Aafrikas valitsenud Fatimiidide dünastia värv (909 – 1171), Abdullah Al-Mahdi pani dünastiale aluse Marokos. Dünastia liikmeid usuti põlvnevat Muhamedi nõost Alist ning Muhamedi tütrest Fatimast. Dünastia valis oma tunnusvärviks rohelise.

Budistlikes maades ja Israelis seostatakse rohelist halbade uudistega.

Hiina filosoofias sinisest ja rohelisest värvist koosnev ülivärv Ts’ing on üks põhielementidest ning tähistab imelist taeva ja vee värvi. Roheline oli ka Ming’i dünastia tunnusvärv.

roheline6

Jaapanis on roheline tuleviku, võimu ja energia värv ning sümboliseerib Jaapani keisrit. Kevadist esimest rohelust nimetatakse Jaapanis shinryoku (uus ja roheline). Kuigi Jaapanis on valgusfoori tuled samasugused kui läänemaailmas – punane, kollane ning roheline, nimetavad nad viimast siiski siniseks.

Sinised ja rohelised riided olid euroopa õukondades moes pikka aega, kuid kadusid süngel ning vägivaldsel 14. sajandil, mil hakati kandma rohkem musta värvi rõivaid. Pärast Prantsuse riigipööret koheldi rohelisse riietuvaid kodanikke halvasti ning heideti vangi arvatava lojaalsuse pärast endisele kuningale, kelle tunnusvärviks roheline oli olnud.

Esimene konkreetselt roheline värvaine leiutati 18. sajandil, enne värviti kangaid alguses siniseks ja siis kollasega üle.

Druiidid pidasid rohelist õppimise värviks.  Rohelist esineb palju ka Iiri mütoloogias härjapõlvlase riietuses. Iirimaad ennast nimetatakse tihti roheliseks saareks (The Emerald Isle). Roheline on Iiri rahvusvärv ning iirlased usuvad selle värvi õnne toovasse jõusse.

roheline7

Shotimaal mägilaste hulgas on roheline au värv, samas teistes kohtades on seda seostatud ebaõnnega – pulma ei soovita rohelisse riietunud külalisi, teatrid on eriti ebausklikud ning lavastustes välditakse rohelise kasutamist, rohelised kingad on hoopis kohutavad – täielik ebaõnn, rääkimata rohelistest autodest.

Alkeemias usutakse rohelisel olevat suur tervekstegev jõud. Värviteraapias kasutatakse rohelist vähi vastu. Roheline puhastab organismi, rahustab.

Maalikunstnikel oli varem suuri raskusi heade roheliste toonide saamisel. Malahiiti ja hispaaniarohelist kasutati, kuid paljud rohelised pigmendid andsid pigem siniseid alatoone. Rohelised mullavärvid olid enamasti pruunikad. Enamus rohelisi püüti kokku segada sinisest ja kollasest, nii oli see keskajal madalmaade maalikunstis. 18. sajandil  said kunstnikud uusi värvipigmente – nn kroomrohelisi, tsink- ja koobaltrohelisi. Järgmistel sajanditel leiutati veelgi erinevaid orgaanilisi ja vastupidavaid värvipigmente.

Heraldilise värvina on roheline värv mõnevõrra teisejärguline. Seda ei soovitata kasutada samal vapil koos sinisega.

Kristluses sümboliseerib roheline  tärkamist, kasvu ja loodust ning Jumala tarkust ja ligimesearmastust. Roheline asub taevaliku sinise ja põrguliku punase vahepeal. See on lepitav, rahustav, värskendav, nn “inimese värv”. Rohelist on peetud mõtiskluste ning ülestõusmise ootuse värviks.