Ostukorv

Ostukorvis tooteid ei ole

Punane

‘Kõik teavad, et kollane, oranž ja punane tekitavad mõtteid õnnest ja rikkusest’ – Delacroix

„Kui keegi ütleb ‘punane’ – värvuse nime – ja teda on sel momendil kuulamas 50 inimest, on eeldatav, et igal ühel neist on kujutlustes erinev punane toon. Ja võib kindel olla ka selles, et need punased on kõik täiesti erinevad.“ – Josef Albers

Punane on üks kolmest põhivärvist. Punane on tugev värv, mida kasutati juba koopamaalides, ürgaaegsed jahimehed uskusid punase olevat kõige tähtsama värvi, punasel arvati olevat elujõud.

Punane on seotud nii elu, armastuse kui ka surmaga – olles nii vere, tule, jõu kui ka sõja sümboliks.

Granaatõun oma purpurses toonis sümboliseerib päikest, elu ja verd. Samas punased moonid aga hoopis surmaund – rahvapärimuse kohaselt olevat Waterloo lahingus hukkunute verest võrsunud tuhandeid punaseid moone.

Kristliku pärimuse järgi on punane roos, mis tärkas Kristuse verest, ilu ja igavese armastuse sümbol. Punane roos oli Lancasteri suguvõsa sümboliks vanal Inglismaal Rooside sõjas.

Inimeste puhul on punane seotud emotsioonidega nagu raev ja viha. Punane värv tõstab vererõhku. Punases ruumis kaob aeg märkamatult, mistõttu kasutatakse punast tihti kasiinode ja baaride interjööris. Uurimused on näidanud, et mehi mõjutab enam oranžikas erepunane ja naisi tumedam lillakaspunane. Punane märgib ka ohtu, põnevust ja kiirust nt punased sportautod.

Läänemaailmas seondub punane eelkõige armastuse ja kirega, tähistades samuti ka keeldu ning vägivalda. Punasega seondub vitaalsus ja võim.

Goethe värvusõpetuses on punasel värvil kõrge energeetika, mis loob piduliku tunde, punane oli kangelase värv. Punase värvi taltsutamiseks lõuendil või paberil oli vaja kangelaslikkust ja julgust.

Punane on elujõud ja energia. Punasega seostati maagilisi jõude ja võimeid. Punase villaga parandati vanas Iraanis valutavat kurku ja punase tindiga kirjutatud värssidel oli eriline jõud.

Purpurpunased riided on sümboliseerinud jõukust ja väärikust, kvaliteetse purpuri saamiseks läks vaja väga palju meritigusid, millega kanga värvimiseks värvi valmistada, lihtinimene ei saanud endale purpurrüüd lubada, see oli liiga kallis.

Punase värviga on ammustest aegadest peale maalitud sõja- ja jahivarustust, punase kasutamine sõdalaste riietuse juures usuti andvat sõjameestele enesekindlust ja võiduusku. Samas varjas punast värvi rüü lahingumöllus sõdalase haavadest tulvava vere.

Punast värvi on läbi ajaloo saadud põhiliselt ookermuldasid kasutades ning erinevate rauaoksiidide abil. Enam levinud punase pigmendid on alisariin, karmiin ja kinaver.

Punase saamiseks on kasutatud ka koršenilltäisid ja meritigusid ning erinevaid taimi nagu siiltsesalpiiniat ja veripuud. Punast saab ka akaatsiast, hennast, humalast, jõulutähest, punapuust, paprikast, pihlakast ja paljudest teistest taimedest ja lilledest nagu hibiskus ja daalia.

Punane erinevates keeltes:

Paljudes keeltes on sõna punane ja värvus sünonüümid. Inglise keeles on punane red, vanas inglise keeles read, rad, ruby; prantsuse keeles rouge, boraeaux (bordoo-tumepunane); ladina keeles ruber; ribeus, ruberrimus, rubescens, rutilans; itaalia keeles rosso; scarlattina, scarlatto; saksa keeles rot; kreeka keeles kokkinos; hiina keeles hóngsè, jaapani keeles akai, aka, akane, makka.

Milliseid punaseid asju sa tead? Milline neist punastest on sinu arvates kõige ilusam? Kus on punast palju? Kus on punast väga vähe?

Milliseid erinevaid punaseid sa oskad nimetada? – tomatipunane, roosipunane, kirsipunane, vaarikapunane, pihlakapunane, madarapunane, porgandipunane, sarlakpunane, telliskivipunane, veinipunane, lepatriinu punane, punane moonipõld! Maasikad ja punased sõstrad! Kui punane on väga hele, siis muutub ta roosaks – lõheroosa, virsikuroosa, titeroosa.

On olemas ka India ehk ka indiaani punane mis on kerge pruunika varjundiga punane värvitoon ning saanud oma tooni nime kastanite järgi. Samas värvinimetus india punane pärineb hoopis India punakast rauarikkast mullatoonist. Värvinimetust india punane kasutati esmakordselt inglise keeles aastal 1792.

Punast värvi on läbi ajaloo saadud põhiliselt ookermuldasid kasutades ja rauaoksiidide abil. Enamlevinud punase pigmendid on olnud alisariin, karmiin ja kinaver, mille järgi on tuletatud ka vastavad punase toonid.

Punase saamiseks on kasutatud ka koršenilltäisid ja meritigusid ning taimedest siiltsesalpiiniat ja veripuud.

Purpuriin on puuvilla värvimiseks kasutatav punane värvaine, mida leidub südalehise punavärviku (Rubia cordifolia) juurtes.

Suur rauasisaldus annab savile kas kollaka, punaka või pruunika värvitooni. Erinevatest värvivatest metalliühenditest annab näiteks seleenhapu naatrium punaka tooni.

Punane värv on erinevates kultuurides alati olnud puhtuse, armastuse ja truuduse sümboliks. Indias on punasel värvil suur roll erinevate tseremooniate läbiviimisel – abieluõnnistuseks on pulmariided punast värvi, kui pruut astub uude koju, siis puistatakse talle pähe punast hennapulbrit õnneks ja pikaks kooseluks.

India kultuuris peetakse värvide festivali – Holi. Selle festivali ja pidustuste käigus raputatakse kõigile pähe erinevaid kirkaid värvipulbreid. Tänavad on täis ‘värvilisi’ rõõmsaid inimesi.

http://cloford.com/resources/colours/500col.htm suures värvitabelis, kus on 500 värvitooni ja nende nimetused – on india punane esimene värvitoon.

http://www.sensationalcolor.com/color-messages-meanings/color-around-the-globe.html värvid kogu maalimas – erinevad artiklid ja traditsioonid

 • Hiina kultuuris tähendab punane värv tuld, lõunakaart ja suvist soojust, samuti seostatakse punast hea õnne ja rikkusega.
 • Jaapanis on punane värv tihedalt seotud shintoismi ja budismi traditsioonidega, kus on palju punaseid kangaid, Jaapani mütoloogias on punast kangariba lapsi kaitsvate jumaluste riietuses.
 • Rootsis ja Roomas kandsid punaseid rõivad vanal ja ammusel ajal ainult ülikud.
 • Kreekas värvitakse pühademunad punaseks, ning on üks uskumus – kui sõbrad on vaidlusesse sattunud, siis tuleb kiiresti katsuda midagi punast, et tüli ei jääks kestma.
 • Vanal heal Inglismaal on loomulikult uhked double-deckerid ehk kahekordsed punased bussid ja tulipunased telefoniputkad.
 • Indias tehakse punane täpp otsaette – see toob õnne. Punane värv sümboliseerib loovust ja andeid.
 • Islami, India ja Hiina pruudid riietatakse vanade traditsioonide kohaselt punasesse.
 • Punased amuletid, mida erinevates kultuuriruumides kaelas kantakse – toovad pikka iga.
 • Punane on vikerkaare ülemine värv ja õhtutaeva viimane värv.
 • Feng Shui soovitab maja peaukse punaseks värvida, et rikkust majja tuua.
 • Mesilased ei näe punast värvi, kuid näevad kõiki teisi erksaid värve ning seetõttu punastel lilledel lendavad rohkem liblikad.
 • Punased sokid toovad õnne ja punane on coca-cola firma värv.
 • Punane lipp hoiatab hädaohu eest ja ei luba ujuma minna, valgusfooris on punane keelav tuli.
 • Kui kurjategija tabatakse teolt piltlikult öeldes punaste kätega, siis on ta süüdi oma teos.
 • Punane vaip on maas pidulikel puhkudel, filmistaaride kaalal ja ülemuste kabinetis.
 • Lepatriinud on punased mustade täppidega.
 • Eluslooduse kaitseks koostatud raamatut nimetatakse punaseks raamatuks.
 • Loetelu on lõputu – punane värv on põnev ja ilus.