Kollane

Kollane on värvus, mille lainepikkus on 570-580 nanomeetrit.

kollane

There are painters who transform the sun into a yellow spot, but there are others who, thanks to their art and intelligence, transform a yellow spot into the sun.
Pablo Picasso

Kollane on energia, kulla, rõõmu, optimismi, päikese, nooruse, kujutlusvõime ja inspiratsiooni värv.

Kollane sümboliseerib vaimsust ja filosoofiat. Kollasega märgitakse riski ning kollane lipp rannas tähendab, et ujumine on lubatud ainult kogenud ujujale omal riisikol. Kollane on ka arguse, saamahimi, pettuse, armukadeduse ja haiguse värv – kollase lipu heiskamine laeval tähendab laeval puhkenud epideemiat ja hoiatab pardale tulijaid haiguse eest. Kollase lindiga eraldatakse ala, kus on toimunud avarii.

Kollast kaarti näidati jalgpallis esimest korda IX jalgpallimaalimameistrivõistlustel 1970 aastal.

Kollast värvi saadakse taimselt kollasest võhumõõgast (iris pseudocorus).

kollane2

Teise hüpoteesi järgi tuleb sõna kollane sõnast ‘kold’, sest koldadest tehti minevikus kollast värvi. Inglisekeelses kõnepruugis on sõna ‘yellow’ umbes 9. sajandil vanas inglisekeeles ‘gelou’, ‘yelow’, ‘yelwe’ .

On olemas kollane ajakirjandus.

Hindudele sümboliseerib kollane päikest, budistidele alandlikkust ja loobumist, munkade rüüd olid varem safrankollased, nüüd punased.

Islamis on kollane samuti päikesevärv, alguse ja võitluse värv, aga Kristluses seevastu on kollane hoopis ketserite ja reetmise värv.

Kõige paremini on nähtav ning jääb meelde kollasele paberile trükitud must tekst. Kuna kollane äratab kõige enam tähelepanu ning seostub kasu ja kvaliteediga, siis parimaks majade müügihinna saamiseks istutatakse müüdava maja ette kollaseid lilli.

kollane3

Kollased pigmendid:

  • ookerkollane – kollane pigment(Fe3O3H2O), mida leidub savimuldades mitmel pool maalimas, ei ole toksiline ,oli kasutusel maalimiseks juba eelajaloolistel aegadel.

  • Indiakollane – läbipaistev fluoresseeruv pigment,mida kasutatakse õli-ja akvarellvärvides, nimetuse saanud legendi järgi, kus India lehmadele söödeti ainult mango lehti, et siis lehmade kollasest uriinist värvipigmenti valmistada. Tänapäeval asendatud sünteetilise India kollasega.

  • Naapoli kollane – üks vanimaid sünteetilisi mineraalseid pigmente, mis oli kasutusel kuni 20. sajandini, mil  toksilisuse tõttu asendati tänapäevaste pigmentidega.

  • Kaadmium kollane – on kunstnike poolt kasutusel   olnud 19. sajandi keskpaigast, toksilisuse tõttu samuti asendatud tänapäevaste pigmentidega.

  • Kroom kollane – pliipõhine kollane värv(PbCrO4), tänapäeval samuti toksilisuse tõttu asendatud.

  • Titaan kollane – niklipõhine kollanevärv, mida kasutatakse kattevärvide tootmisel – ei ole läbipaistev nagu ka titaan valge.

  • Gambodža kollane – oranžikaspruun vaik, mida saadakse lillaõielisest mango puust ning mis peenestamisel muutub kollaseks  pulbriks, mida kasutati idamaades kollase akvarelli  saamiseks alates 8. sajandist – värvinimetusena Euroopas kasutusel alates 17. sajandist.

  • Hiina kollane ehk kuningate kollane – arseentrisulfiid (As2S3), kasutusel kollase pigmendina kuni 19. sajandini, toksilisuse tõttu asendati hiljem kaadmium kollasega.

  • Azo-tooniv kollane – pigment, mida lisatakse enamikesse tänapäeva värvidesse, mis vajavad kollase lisamist või siis seda, et värvitoon oleks kergesti segunev, tuntud ka Hansa kollase nime all.

Kollane erinevates keeltes:

Indoeuroopa keeles on algsõnaks ghel või ka gohl, mis on tähendanud nii kollast kui ka rohelist. Ladina keelest kollakasroheline galbus on sõna gold ehk kullatooni kirjeldav. Araabia keelest pärineb kollast tähistav sõna zafran. Heraldikas tähistab kollast sõna or.

Ladina keeles flavus (hele, kirgas kollane), fulvus (tumekollane). Prantsuse keeles jaune, jaunisse (rohekaskollane), hispaania keeles amarillo, amarillento, itaalia keeles giallo, giallastro, saksa keeles gelb, kreeka keeles chloros (rohekaskollane), vene keeles zolotyi, zolotoi, hiina keeles hwang suh, jaapani keeles kiiro, ki, kariyasu,