Kollane

Kollane on spektrivärvus nähtava valguse spektri lõigus, mis vastab lainepikkuste vahemikule ~575–585 nanomeetrit ja paikneb rohelise ja oranži vahel.

Kollane on energia, kulla, rõõmu, optimismi, päikese, nooruse, kujutlusvõime ja inspiratsiooni värv. Kollane sümboliseerib vaimsust ja filosoofiat. Annab edasi päikesesära, tuld ja soojust.

Kollased pigmendid:

• Ooker kollane on kollane pigment, mida leidub savimuldades mitmel pool maalimas, ooker ei ole toksiline ning on maalimises kasutusel juba eelajaloolistest aegadest saadik;
  • India kollane on läbipaistev fluoresseeruv pigment, mida kasutatakse õli- ja akvarellvärvides, nimetuse saanud legendi järgi, kus India lehmadele söödeti ainult mango lehti, et siis lehmade kollasest uriinist värvipigmenti valmistada.Tänapäeval asendatud sünteetilise India kollasega.
  • Naapoli kollane on üks vanimaid sünteetilisi mineraalseid pigmente, mis oli kasutusel kuni 20. sajandini ning asendati toksilisuse tõttu samuti tänapäevaste pigmentidega.
  • Kaadmium kollane on kunstnike poolt kasutusel olnud umbes 19. sajandi keskpaigast ning toksilisuse tõttu asendatud tänapäevaste pigmentidega.
  • Kroom kollane on plii põhine kollane värv, tänapäeval samuti toksilisuse tõttu asendatud ja vähem kasutusel.
  • Titaan kollane on niklipõhine kollane värv, mida kasutatakse kattevärvide tootmisel, see kollane ei ole läbipaistev nagu ka titaan valge.
  • Gambodža kollane on oranžikas pruun vaik, mida saadakse lillaõielisest mangopuust ning mis peenestamisel muutub kollaseks pulbriks, mida kasutati idamaades kollase akvarelli saamiseks alates 8. sajandist ning on värvinimetusena Euroopas kasutusel alates 17. sajandist.
  • Hiina kollane ehk kuningate kollane ehk arseentrisulfiid oli kasutusel kollase pigmendina kuni 19. sajandini, hiljem asendatud tänapäevaste pigmentidega.
  • Hansa kollane on pigment, mida lisatakse enamikesse tänapäeva värvidesse, mis vajavad kollase lisamist või siis seda, et värvitoon oleks kergesti segunev.

Kollane erinevates keeltes:

Sõnad kollane ja kuld pärinevad keeleliselt samast indoeuroopa algkeele tüvest ‘ghol. Teise hüpoteesi järgi tuleb sõna kollane sõnast ‘kold’, sest koldadest tehti minevikus kollast värvi. Inglisekeelses on sõna ‘yellow’ ilmunud kõnepruuki umbes 9. sajandil vanas inglisekeeles ‘gelou’, ‘yelow’, ‘yelwe’

Indoeuroopa keeles on algsõnaks ghel või ka gohl, mis on tähendanud nii kollast kui ka rohelist. Ladina keelest kollakasroheline galbus on sõna gold ehk kullatooni kirjeldav. Araabia keelest pärineb kollast tähistav sõna zafran. Heraldikas tähistab kollast sõna or.Ladina keeles flavus (hele, kirgas kollane) ja fulvus (tumekollane). Prantsuse keeles jaune, jaunisse (rohekaskollane), hispaania keeles amarillo, amarillento, itaalia keeles giallo, giallastro, saksa keeles gelb, kreeka keeles chloros (rohekaskollane), vene keeles zolotyi, zolotoi, hiina keeles huángsè , jaapani keeles kiiro, ki, kariyasu.

Milliseid kollaseid asju või nähtusi sa tead? On sul kodus midagi kollast? Kirjelda seda kollast – milline kollane see on? Milliseid kollaseid värvitoone sa oskad nimetada? – sidrunkollane, võilillekollane, meekollane, kuldkollane, sinepikollane, liivakollane, õlgkollane, merevaigukollane, helekollane, tumekollane, greibikollane, banaanikollane, erekollane õitseva rapsi põld! tibukollane! jne jne

Kollasega märgitakse ka riski. Kollane lipp rannas tähendab, et ujumine on lubatud ainult kogenud ujujale omal riisikol. Kollane on ka arguse, saamahimi, pettuse, armukadeduse ja haiguse värv – kollase lipu heiskamine laeval tähendab laeval puhkenud epideemiat ja hoiatab pardale tulijaid, kollase lindiga eraldatakse ala, kus on toimunud avarii.

• Kollast kaarti näidati jalgpallis esimest korda IX jalgpallimaalimameistrivõistlustel 1970 aastal.
    Kollast värvi saadakse taimselt kollasest võhumõõgast (iris pseudocorus)
  • Kollast värvi on 43% riigilippudest, sümboliseerides päikest, tuld ja soojust.
  • Hiinas on kollane tähistanud maad, keskpunkti ning olnud ainult keisri värviks peaaegu 300 aastat (1644-1911 Mandžude dünastia).
  • On olemas kollane ajakirjandus.
  • Hindudele sümboliseerib kollane päikest, budistidele alandlikkust ja loobumist,munkade rüüd olid varem safrankollased, nüüd punased.
  • Islamis on kollane samuti päikesevärv, alguse ja võitluse värv.
  • Kristluses seevastu on kollane ketserite ja reetmise värv.
  • Kõige paremini on nähtav ning jääb meelde kollasele paberile trükitud must tekst.
  • Kuna kollane äratab kõige enam tähelepanu ning seostub kasu ja kvaliteediga, müügis olevate majade ette istutatakse kollaseid lilli.