Täna maalikoolis 46 – SUUR ROHELUS

Toimekas juulikuu sai läbi. Suvekool kulges omasoodu ning meie viimaseks teemaks oli SUUR ROHELUS. Rohelusega on alati veidi keerukas, sest valikuid on mitmeid. Tänapäeva akvarellide hulgas on palju imekauneid rohelisi valmis värvitoone, teisalt on võimalik ise erinevaid rohelisi toone segada kasutades selleks kollaseid ja siniseid. Roheliste sisse sobib segada ka punast, mis on rohelise vastandvärvuseks. Punane teeb rohelise maisemaks ja soojemaks. Õiges kohas ka tumedamaks. Seda ka looduse ja taimede maalimisel akvarellis.

Rohelised valmistoonid:

• Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 899 forest green
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 837 viridian green
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 813 olive green
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 871 bright yellow green

Rohelisi toone on loomulikult veel, kuid enamasti valin need neli. Sennelieri valikus on tume nn metsaroheline hea ja sügav, samas piisavalt läbipaistev. Viridian roheline esindab roheliste külma tonaalsust ja oliiviroheline sooja tonaalsust. Kirgas kollakasroheline aga valgust ja sära. Kõikide nende roheliste toonide erinevaid analooge saab segada kollastest ja sinistest.

Kollased ja sinised:

• Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 501 lemon yellow
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 517 indian yellow
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 533 cadmium yellow deep
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 537 cadmium yellow orange
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 318 prussian blue
  • Akvarellvärv Sennelier l’Aquarelle 10ml 344 cinereous blue

Kõige kaunemaid kirkaid rohelisi annavad sidrunkollase ja preisisinise kombinatsioonid. Ka india kollane on roheliste toonide segamiseks piisavalt kirgas. Kadmium kollased koos sinistega annavad raskemaid südasuviseid ja sügisesi rohelisi toone. Sennelieri valikus puudub kirgas türkiis-sinine. Nt Ukraina tootja Rosa erinevad türkiissinised-rohelised, annavad kollastega häid rohelisi. Millal tuleb mängu punane? Seda õpetan eraldi liilia maali töötoas. Kõiki neid segamisi peab süsteemselt ja praktiliselt läbi proovima, maalima erinevaid toonikaarte jne. Seda seni, kuni saab selgeks roheliste loomise loogika.

Väga hästi õpetab roheliste segamise alustalasid oma kodulehel Poola akvarellist Krzysztof Kowalski ning teeb seda inglise keeles. Tema koduleht on www.esperoart.com

Greens part 1 – theory

Greens part 2 – practice

Kuna taimed on rohelised, on roheline looduse ja keskkonna värv. Roheline sümboliseerib noorust, elujõudu, kasvamist ja viljakust. Ta on uuenemise, kevade, tervise ja õnne sümboliks.

Suur rohelus: