Täna Maalikoolis 22

Teatan rõõmuga, et on ilmunud IV tööraamat pealkirjaga „Joonest ja Joonistamisest” ning seda saab e-poest tellida, alati võib mulle ka lihtsalt külla tulla raamatu järgi ning säästa sel moel postikulu.

„Joonest ja joone liikumisest”, käsiraamatute sarja IV osa, on seekord loodud laiemale publikule ning mõeldud kõigile asjast huvitatutele.

Joonistamine on võime visuaalselt mõelda ning esimene ja tähtsaim aspekt joonistamise juures on silma ja käe koostöö. Silma ja käe omavahelise koostöö parandamiseks on mitmeid erinevaid viise ja harjutusi. Joonistuslikke harjutusi tehes ei treeni me üksnes oma kätt, vaid ka oma meeli ja visuaalset mõtlemist. Pöörates tähelepanu visuaalse taju arendamisele, aktiveerime me oma mõtlemises osa, mis korrastab meie meeli. Meelete korrastamine parandab oluliselt keskendumisvõimet ning aitab mõttemüral vaibuda ja meie sisemusel rahuneda. Antud tööraamat on tutvustab joonte maailma ning erinevaid joonsesüsteeme, õpetab märkama joontevahelisi seoseid, rütme, mustreid ning jagab ideid praktilisteks jooneharjutusteks, kasutades vabakäejoone mitmesuunalist liikumist.

Erinevad jooneharjutused on saanud minu loomeprotsessi oluliseks osaks. Harjutan iga päev natuke, otsin pidevalt uut informatsiooni ja leiutan uusi harjutusi. Viimane täiesti uus avastus joone maailmas oli matemaatiline sõlmjoone kombinatsioon Leonardo da Vinci maalil Salvator Mundi (Latin for ”Savior of the World”), mis kuulub kõrgrenessansi meistriteoste hulka ja on dateeritud aastatel 1499-1510 A.D. Selle avastuse eest võlgnen tänu matemaatik-kunstnik Robert Fathauerile, kes sõlmeteooria spetsialistina selliseid asju märkab ja oma FB lehel jagab: “I was reading an article about Leonardo’s “Salvator Mundi” that just sold. The complex knotwork in Christ’s garment was mentioned as a feature that backed up the attribution. I looked at it and tried to figure out what he did with my eye, which is always difficult with knots. So I traced some of the strands to better understand it.” – Robert Fathauer Art November 17, 2017

Matemaatilise joone ilu on lihtsalt müstiline https://www.facebook.com/RobertFathauerArt

See joonesüsteem Leonardo maalil on loomulikult kaheosaline, sellel ornamendil on ka nö öelda peegelvorm, peegelvormide kasutamine oli Leonardole lihtne ja tavapärane, ta kasutas oma oskusi nii kirjutamisel kui ka joonistamisel-maalimisel. Tänu Roberti arvutijoonisele, kus need sõlmjooned on meie jaoks erinevate värvidega joontega tähistud, suudame meiegi seda süsteemi märgata ja hoolikal vaatamisel saame aru, kuidas antud vormijoonistus tikitud revääril ka peegelvormina kajastub (vaata esimesel Roberti joontega fotol). Huvitav oleks teada, kas ja kui keerukaid tikandeid tol ajal rõivastele tikiti, kuid see on juba tõsisem uurimisteema ajastu rõivaste spetsialistidele.

Vahel veidi kahetsen, et ei ole sattunud süvendatult matemaatikat õppima, kuid püüan siis asju taibata oma kunstialaste teadmiste baasilt. Rõõmu on sellel teekonnal olnud rohkesti. Tänan südamest kõiki oma õpilasi, nii suuri kui väikeseid. Eriti tänulik olen lastele, kes käisid mu kunsti- või kalligraafiatundides Nõmme Erakoolis ja Püha Johannese Koolis. Just teiega joonistades ja jooneharjutusi tehes olen palju avastanud ja õppinud. Aitäh teile!

Kõigile jooneraamatu harjutajatele soovin edu ja inspiratsiooni uutest avastustest, sest nüüd oskate märgata jooni ja joonemustreid ning ka käsi on järjest kindlam. Tänan kolleege, kes kaasa mõtlesid ja koos minuga joonemustreid harjutasid. Tänan oma usinat õpilast dr Pille Märtinit. Eriline tänu kuulub ka toimetaja Anu Tuulmetsale, kelle abi raamatu väljaandmise viimastel nädalatel oli hindamatu. Tundkem rõõmu joonest ja joone liikumisest.

Varem on tööraamatute sarjas ilmunud:

Guaššmaali tehnikad – I käsiraamat klassiõpetajatele. Sügis (2017), millest on kohe saadaval uus, parandatud ja täiendatud trükk 2022

Guaššmaali tehnikad – II käsiraamat klassiõpetajatele. Talv (2018)

Akvarellmaali tehnikad – III käsiraamat klassiõpetajatele (2019)

Uuel aastal ilmub kõigist tööraamatutest uus, parandatud ning täiendatud trükk, mida saab osta minu e-poest või siis tellida suuremas koguses minu heast trükikojast Trükiviis https://trykiviis.ee/toode/akvarell-tehnikad-iii-kasiraamat-klassiopetajatele/